Kryesore

Tabaku takon komisionerin Varhelyi: Korrupsioni është problem në Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:57 - 28/04/22 |
Opi Nion

Ditën e sotme Jorida Tabaku u takua me Komisionerin për Zgjerim, Oliver Varhelyi, i cili ndodhet në një vizitë zyrtare në Shqipëri.

Në fokus të këtij takimi ka qenë integrimi i vendit tonë në BE, çështje për të cilën Tabaku është shprehur se qeveria është e papërgatitur për nisjen e negociatave, pasi ende mungojnë strukturat.

Ajo tha se Këshilli i Integrimit që drejton ka thërritur në dëgjesë të gjitha strukturat e përfshira në këtë proces, pasi ka një mungesë raportimi periodik nga ato.

Gjatë takimit Tabaku u shpreh se edhe pse një nga kushtet për tu përmbushur, korrupsioni mbetet një problematikë, tashmë e përhapur në çdo hallkë të shtetit.

Po ashtu, Tabaku ka theksuar se opozita është në mbështetje të anëtarësimit të Shqipërisë dhe pse sipas saj, ne nuk i kemi përmbushur kushtet dhe se PD kërkon zhvillimin sa më parë të Konferëncës së Parë Ndërqeveritare./ Opinion.al

Pas