Bota

Sulmet Izrael-Palestinë, linjat kryesore botërore pezullojnë fluturimet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:23 - 13/05/21 |
Opi Nion

Linjat ajrore në të gjithë botën po anulojnë fluturimet  drejt Izraelit ndërsa përplasjet midis ushtrisë së vendit dhe militantëve palestinezë në Gaza po intensifikohen.

Delta Air Lines (DAL), American Airlines (AAL), United Airlines (UAL), Lufthansa (DLAKF) dhe British Airëays kanë anuluar të gjitha fluturimet pas disa ditësh të sulmeve ajrore izraelite dhe sulmeve të raketave palestineze.

Delta anuloi të paktën gjashtë fluturime nga aeroporti ndërkombëtar John F. Kennedy i Neë York-ut dhe Tel Aviv të mërkurën dhe të enjten, sipas një zëdhënësi të linjës ajrore. American Airlines ka anuluar fluturimet midis JFK dhe Tel Aviv deri të Shtunën, tha një zëdhënës. United Airlines gjithashtu ka anuluar fluturimet për dhe nga Tel Aviv deri të Shtunën.

British Airëays tha se kishte anuluar fluturimin e saj midis Londrës dhe Tel Avivit të planifikuar për të enjten.

“Ashtu si linjat e tjera ajrore, ne kemi anuluar fluturimin tonë nga dhe për në Tel Aviv sot. Siguria e kolegëve dhe klientëve tanë është gjithmonë përparësia jonë kryesore, dhe ne vazhdojmë të monitorojmë nga afër situatën,” thanë në një deklaratë përfaqësues të linjës ajrore.

Edhe linja ajrore gjermane Lufthansa po anulon fluturimet për në Izrael deri të Premten. Por ajo pret të rifillojë operacionet e fluturimit të shtunën./Opinion.al

Pas