Bota

Sulm bërthamor? Zelensky i përgjigjet Rusisë: Vetëm ju mund ta bëni këtëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:15 - 24/10/22 |
Opi Nion

Ukraina ka dënuar pretendimet e pabazuara të Rusisë se Kievi mund të përdorë eksplozivë më material radioaktivë në luftë.

Sipas presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky kjo do të thotë se vetë Rusia mund të përgatisë një sulm të këtij lloji.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu i bëri komentet për përdorimin e të ashtuquajturës “bombë të pistë” nga ana e ukrainës gjatë një telefonate me homologun e tij në Mbretërinë e Bashkuar, Ben Wallace.

Shoigu tha se ishte “i shqetësuar për provokimet e mundshme nga Kievi që përfshijnë përdorimin e eksplozivëve me materiale radioaktive.”

Të dielën, Shoigu zhvilloi gjithashtu një sërë telefonatash me Ministrat e Mbrojtjes të SHBA-së, Francës dhe Turqisë, duke shprehur alarmin e Moskës. Ai nuk dha asnjë provë për të mbështetur akuzat e tij.

Duke iu përgjigjur kësaj, Presidenti Zelensky akuzoi Rusinë se është “burimi i gjithçkaje të pistë që mund të imagjinohet në këtë luftë”.

Udhëheqësi ukrainas theksoi gjithashtu se “bota duhet të reagojë në mënyrën më të ashpër të mundshme”.

Ndërkohë, Wallace hodhi poshtë pretendimet e Shoigut, dhe kërkoi që pretendime të tilla mos të përdoren se pretekst për përshkallëzime të mëtejshme./Opinion.al

 

Pas