Bota

Suedia kërkon të anëtarësohet në NATO, por s’dëshiron baza në…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:14 - 15/05/22 |
Opi Nion

Partia e cila është në pushtet në Suedi ka mbështetur anëtarësimin e vendit në NATO.

Një deklaratë thotë: “Bordi i Partisë Social Demokrate ka vendosur që partia do të punojë që Suedia të aplikojë për anëtarësim në NATO”.

Por ajo nuk dëshiron armë bërthamore apo baza të NATO-s në Suedi.

Kështu, socialdemokratët do të punojnë për të siguruar që Suedia, nëse aplikimi miratohet nga NATO, të shprehë rezerva të njëanshme kundër vendosjes së armëve bërthamore dhe bazave të përhershme në territorin suedez, vijon deklarata./Opinion.al

Pas