Bota

Ministri ukrainas thirrje Gjermanisë: Ndihmo Ukrainën të bëhet anëtare e BE-së


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:55 - 15/05/22 |
Opi Nion

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba i bëri thirrje Gjermanisë që të marrë drejtimin në procesin e anëtarësimit të Ukrainës në Bashkimin Evropian.

Në një video të postuar në Facebook të dielën, Kuleba tha se gjatë vizitës së tij në Berlin në fillim të javës, ai kishte “një diskutim shumë racional me gjermanët rreth bërjes së Ukrainës pjesë e BE”.

“Unë u thashë atyre se do të ndodhë gjithsesi. Është e pashmangshme që Ukraina do të marrë një status kandidat herët a vonë. Elitat gjermane kanë një zgjedhje për të udhëhequr këtë proces dhe për të gdhendur emrat e tyre në historinë e Evropës ose do të ndodhë akoma, por pa udhëheqjen e tyre”,-shtoi ai.

Ministri diskutoi gjithashtu embargon ruse të naftës, të debatuar aktualisht nga vendet anëtare të BE-së, si dhe çështja e një embargoje ruse të gazit u ngrit gjithashtu gjatë vizitës së tij./Opinion.al

Pas