-Shëndeti

Studimi: Gati 1 në 5 pacientë me COVID shfaqin më vonë sëmundje mendoreBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:16 - 10/11/20 |
Al Do

Pothuajse një në pesë persona që kanë pasur Covid-19 diagnostikohen me një çrregullime psikike të tilla si ankthi, depresioni ose pagjumësia brenda tre muajve nga testimi pozitiv për virusin, sipas një studimi që sugjeron që veprimi është i nevojshëm për të zbutur numrin e shëndetit mendor të pandemia.

Analiza e kryer nga studiuesit nga Universiteti i Oksfordit dhe Qendra e Kërkimit Biomjekësor Shëndetësor në Oksford gjithashtu zbuloi se njerëzit me një diagnozë të shëndetit mendor kishin 65% më shumë gjasa të diagnostikohen me Covid-19, madje duke llogaritur faktorët e njohur të rrezikut si mosha, seksi, raca dhe kushtet fizike.

Llogaritjet u bënë në bazë të afërsisht 70 milionë regjistrave shëndetësorë amerikanë, duke përfshirë më shumë se 62,000 raste të Covid-19 që nuk kërkonin një qëndrim në spital ose një vizitë në departamentin e urgjencës. Incidenca e çdo diagnoze të sëmundjes mendore në 14 deri 90 ditë pas një diagnoze Covid-19 ishte 18.1%.

Paul Harrison, një profesor i psikiatrisë në Universitetin e Oksfordit, tha se duheshin më shumë kërkime për të vërtetuar nëse diagnoza e një çrregullimi psikiatrik mund të lidhej drejtpërdrejt me marrjen e koronavirusit. Faktorët e përgjithshëm që ndikojnë në shëndetin fizik nuk u kapën në regjistrat e analizuar, të tilla si sfondi socio-ekonomik, pirja e duhanit ose përdorimi i drogave. Kishte gjithashtu mundësi që mjedisi i përgjithshëm stresues i pandemisë të luante një rol, vuri në dukje ai.

Hulumtimet sugjerojnë që njerëzit me prejardhje të varfër socio-ekonomike kanë më shumë të ngjarë të vuajnë nga shëndeti i keq mendor. Varfëria gjithashtu rrit ekspozimin ndaj koronavirusit, për shkak të faktorëve si strehimi i mbushur me njerëz dhe kushtet e pasigurta të punës.

“Po kështu, nuk është aspak e pabesueshme që Covid-19 mund të ketë ndonjë efekt të drejtpërdrejtë në trurin tuaj dhe shëndetin tuaj mendor. Por mendoj se përsëri, mbetet të demonstrohet”, tha Harrison./ Opinion.al

Pas