Bota

Studentët turq në protestë, policia vijon arrestimet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:37 - 05/02/21 |
Opi Nion

65 persona janë arrestuar nga policia gjatë protestës së studentëve kundër ndërhyrjes së shtetit në autonominë e universitetit.

Sipas autoriteteve, arrestimet janë për shkak se protestuesit kanë shkelur rregullat anti-COVID dhe se kanë kryer akte akte të paligjshme.

Protestat e studentëve kanë nisur prej janarit dhe që nga ajo kohë mbi 600 persona janë arrestuar në Stamboll dhe Ankara.

Zemërimi i studentëve u rrit edhe më shumë kur presidenti turk, Erdogan, emëroi një zyrtare të partisë të tij në universitetin Bogazizi në Stamboll./ Opinion.al

Pas