Bota

Stoltenberg:Putin do të kontrollojë gjithë Ukrainën, lufta mund të zgjasë me vite


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:17 - 07/04/22 |
Opi Nion

Edhe pse Rusia tani po përqendron sulmin e saj në Ukrainën lindore, NATO-ja nuk ka parë “asnjë tregues” se qëllimi i presidentit rus Vladimir Putin për të kontrolluar të gjithë Ukrainën ka ndryshuar, tha të mërkurën Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg.

Duke folur me gazetarët përpara një takimi në Bruksel të ministrave të jashtëm të aleatëve të NATO-s, Stoltenberg paralajmëroi gjithashtu se lufta në Ukrainë mund të zgjasë me vite.

“Ne nuk kemi parë asnjë tregues se presidenti Putin ka ndryshuar ambicien e tij për të kontrolluar të gjithë Ukrainën dhe gjithashtu për të rishkruar rendin ndërkombëtar, kështu që ne duhet të jemi të përgatitur”, tha ai. “Duhet të jemi realistë dhe të kuptojmë se kjo mund të zgjasë për një kohë të gjatë, për shumë muaj apo edhe vite.”

Ministrat e Jashtëm të vendeve të NATO-s do të takohen të mërkurën dhe të enjten për të diskutuar rritjen e mbështetjesme armë për Ukrainën.

“Unë nuk do të hyj në të gjitha detajet se saktësisht se çfarë lloj pajisjesh armësh ofrojnë aleatët, por mund të them se tërësia e asaj që aleatët po bëjnë është domethënëse, dhe kjo përfshin disa sisteme më të rënda të kombinuara me sisteme më të lehta,” tha Stoltenberg.

Ai paralajmëroi se lufta në Ukrainë do të ketë implikime afatgjata të sigurisë për Evropën, pavarësisht se kur do të përfundojë.

“Ne kemi parë gatishmërinë e Presidentit Putin për të përdorur forcën ushtarake për të arritur objektivat e tij. Dhe kjo ka ndryshuar realitetin e sigurisë në Evropë për shumë e shumë vite”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO./Opinion.al

Pas