Bota

Video/ Trupat ruse hapën llogore në pyllin radioaktiv, pranë Çernobilit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:24 - 07/04/22 |
Opi Nion

Ushtria ukrainase ka shpërndarë një video me dron e cila tregon llogore dhe gjurmë tankesh në Pyllin e Kuq, një nga vendet më radioaktive në Tokë, në zonën pranë Çernobilit.

” Komanda ruse urdhëroi ushtarët e saj të gërmojnë pranë termocentralit bërthamor të Çornobilit në Pyllin e Kuq radioaktiv në mars 2022,” shkroi ushtria ukrainase në Twitter, krahas postimit të videos.

Pylli i Kuq është vetëm 500 metra larg centralit bërthamor të Çernobilit.

Trupat ruse pushtuan Çernobilin në fillim të pushtimit të Ukrainës më 24 shkurt. Javën e kaluar, forcat ruse që pushtuan vendin u larguan, tha kompania shtetërore bërthamore e Ukrainës Energoatom. Kompania konfirmoi gjithashtu raportet se trupat ruse kishin hapur llogore në pjesën më të kontaminuar të zonës së përjashtimit të Çernobilit, duke marrë “doza të konsiderueshme” rrezatimi./Opinion.al

Pas