Bota

Stoltenberg:Do vendosim më shumë forca në lindje të NATO-s, do ndërhyjmë nëse…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:21 - 15/03/22 |
Opi Nion

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg sapo ka folur në një konferencë shtypi dhe ka thënë se pushtimi rus i Ukrainës ka krijuar një “realitet të ri sigurie” në Evropë.

Ai thotë se pozicioni ushtarak i NATO-s duhet të jetë gati për këtë realitet të ri.

Nesër udhëheqësit e NATO-s do të fillojnë të diskutojnë masat konkrete për të përforcuar sigurinë në një afat më të gjatë, thotë Stoltenberg.

Këto masa mund të përfshijnë më shumë forca në pjesën lindore të aleancës, thotë ai, në një gjendje më të lartë gatishmërie.

“Ne do të konsiderojmë gjithashtu “rritje të mëdha” në dislokimet tona detare dhe ajrore, forcimin e mbrojtjes raketore dhe ajrore dhe gjithashtu rritjen e mbrojtjes kibernetike”-tha Stoltenberg.

Stoltenberg thekson se përforcimi i mbrojtjes në aleancë do të kërkojë para dhe ai mirëpret lëvizjet e Gjermanisë dhe aleatëve të tjerë të NATO-s në këtë drejtim.

Stoltenberg deklaroi se NATO do të përfshihej drejtpërdrejtë në konflikt vetëm nëse Rusia do të sulmojë drejtpërdrejtë një nga 30 anëtarët e saj, ku nuk përfshihet Ukraina.

Përgjegjësia jonë si aleancë është të mbrojmë dhe mbrojmë të gjithë aleatët e NATO-s. Ne po dërgojmë një mesazh të qartë se jemi gati ta bëjmë këtë, duke rritur praninë tonë në pjesën lindore të aleancës sonë,” tha Stoltenberg.

Pas