Bota

Stoltenberg: Putin po përpiqet të përdorë dimrin si armë lufte kundër UkrainësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:52 - 28/11/22 |
Opi Nion

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jeans Stoltenberg deklaroi ditën e sotme se Rusia ka të ngjarë të vazhdojë të sulmojë rrjetin elektrik të Ukrainës, infrastrukturën e saj të gazit dhe shërbimet bazë për njerëzit.

Ndër të tjera, Stoltenberg u shpreh se Rusia do të përdorë dimrin që kemi përpara si një armë kundër Ukrainës, në luftën që po zhvillon ndaj saj.

“Të bësh këtë kur hyjmë në dimër tregon se presidenti rus Vladimir Putin tani po përpiqet të përdorë… dimrin si një armë lufte kundër Ukrainës,” u tha ai gazetarëve në një konferencë shtypi në Bukuresht përpara një takimi dyditor të NATO-s jashtë vendit.

Kjo vjen pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky paralajmëroi se Rusia po “planifikonte sulme të reja” ndaj vendit të tij, duke u kërkuar forcave të mbrojtjes dhe qytetarëve që të përgatiten për t’i bërë ballë një jave të re të tendosjes në rrjetin elektrik ndërsa temperaturat bien.

“Ne e kuptojmë se terroristët po planifikojnë sulme të reja. Ne e dimë këtë me një fakt,” tha Zelenskyy në fjalimin e tij të natës me video të dielën./Opinion.al

Pas