Bota

Stoltenberg paralajmëron Moskën: Përdorimi i armëve kimike sjell pasoja të rënda


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:51 - 24/03/22 |
Opi Nion

NATO do të përforcojë sistemet e saj të mbrojtjes kimike, biologjike dhe bërthamore nga frika se Rusia po planifikon të përdorë armë të tilla kundër popullit të Ukrainës, tha të enjten Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg.

“Komandanti ynë i lartë ushtarak Gjeneral Walters ka aktivizuar elementët e mbrojtjes kimike, biologjike, radiologjike dhe bërthamore të NATO-s dhe aleatët po vendosin mbrojtje shtesë kimike, biologjike dhe bërthamore për të përforcuar grupet tona ekzistuese dhe të reja mbështetëse,” u tha ai gazetarëve në Bruksel pas një takimi të jashtëzakonshëm me krerët e qeverive.

Shqetësimet burojnë nga “retorika” “absolutisht e rreme” ruse se Shtetet e Bashkuara, aleatët e NATO-s dhe Ukraina po përgatiten të përdorin armë biologjike, tha Stoltenberg.

“Ne kemi parë më parë se kjo mënyrë për të akuzuar të tjerët është në fakt një mënyrë për të krijuar një pretekst për të bërë të njëjtën gjë vetë.”

Përpara se të fliste, liderët e NATO-s lëshuan një deklaratë të përbashkët duke u zotuar të “rrisin gatishmërinë dhe gatishmërinë tonë për kërcënimet kimike, biologjike, radiologjike dhe bërthamore”, duke shtuar se “vendime të mëtejshme” do të merren në samitin e ardhshëm të NATO-s, të planifikuar për këtë verë në Madrid.

“Çdo përdorim nga Rusia i një arme kimike apo biologjike do të ishte i papranueshëm dhe do të rezultonte me pasoja të rënda”, shtohet në deklaratë.

Pas