Kryesore

“Srebrenica”, Berisha-qeverisë: Vuçiç e ka vendin në Hagë, ju bëni strucinBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:41 - 07/07/22 |
Opi Nion

Kryetari i PD, Sali Berisha  ka dënuar me tone të ashpra gjenocidin në Srebrenicë nga Foltorja e Kuvendit.

Berisha tha se qeveria ka frikë nga Presidenti serb Alekdandër Vuçiç dhe për këtë arsye nuk flasin për Sllobodan Millosheviçin.

Sipas kryedemokratit, Vuçiç duhet të shkojë në Hagë për krimet e bëra në Kosovë dhe Bosnje dhe se Shqipëria nuk duhet ta mbrojë.

Berisha: Gjenocidi si forma më e urryer, më e rëndë e krimeve kundër njeriut dhe njerëzitmit nuk mund të mos më sillte këtu për ta dënuar me forcën më të madhe barbarinë serbe ndaj popullit boshnjak dhe barbaritë serbe në rajon. Pasi refuzuat një rezolutë të paraqitur nga opozita një muaj më parë, ju sollët një rezolutë të cilën unë e vlerësoj për sak ohë dënon gjenocidin. Por rezoluta juaj është nëj rezolutë e njerëzve me qëndrim të dyfishtë. Nga një anë dënoni gjenocidin, por nga ana tjetër fshihni me qëllim ideologun, arkitektin e gjenocidit në Bosnje Sllobodan Millosheviçin dhe si vëllun e Ramës, Vuçiç. Por si mund ta bëni ju këtë? Në gjithë mediet e botës ekziston deklarata në Parlament por dhe në Bosnje Vuçiçi cili zotohet se për çdo serb të vrarë do vriten 100 myslimanë. Vuçiç ka vetëm një vend dhe ai është Haga. Ju jo vetëm nuk guxoni të kërkoni gjykimin e tij në Hagë, por bëni gjithçka për ta kufizuar. Pse bëni strucin? Çfarë ju shtyn mos jeni të hapur dhe ta dënoni me gjithë shpirt e zemër masakrën më të madhe që ka njohur Evropa pas Luftës së Dytë Botërore? Ju nuk pranoni ta dënoni.

Pas