Bota

S’përmirësohet situata/Përfundon raundi i 3 i bisedimeve mes Rusisë dhe Ukrainës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:24 - 07/03/22 |
Opi Nion

Ka përfunduar edhe raundi i tretë i bisedimeve të paqes midis Rusisë dhe Ukrainës. Takimi u zhvillua në Bjellorusi, bëjnë të ditura mediat shtetërore ruse.

Negociatori ukrainas Mykhailo Podolyak tha se bisedimet nuk “përmirësuan situatën” në tërësi.

Megjithatë, ai tha se një sasi e vogël përparimi është bërë në marrëveshjen logjistike për evakuimin e civilëve, pasi gjashtë korridore humanitare u krijuan këtë mëngjes.

Këto u dënuan nga Ukraina pasi disa rrugë u lejuan vetëm ukrainasve të hynin në Rusi dhe Bjellorusi.

Podolyak tha se të dyja palët do të vazhdojnë bisedimet për një armëpushim./Opinion.al

Pas