Bota

Komisioni Europian, ndërhyrje për rregullimin e çmimit të gazit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:40 - 07/03/22 |
el ida

Komisioni Europian “është i gatshëm të mbështesë Shtetet Anëtare në planifikimin” e masave për të rregulluar çmimet e tregut të gazit, sikurse bëhet e ditur në një draft komunikatë për energjinë që do të prezantohet nesër.

Në kushte të caktuara, “Shtetet Anëtare mund të ndërhyjnë me zbatimin e jashtëzakonshëm dhe të kufizuar në kohë të çmimeve të rregulluara”, thuhet në dokument, ku theksohet se kuadri ligjor i tregut të energjisë elektrike “lejon ndërhyrjen publike në përcaktimin e çmimeve” dhe se masat duhet të përqendrohen./Opinion.al

Pas