Kronikë

Spanjë/Sekuestrohet gjysmë ton marijuanë,mes të arrestuarve edhe shqiptarë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:49 - 08/02/21 |
Doriana Çepunaj

Policia e Spanjës ka arrestuar tetë persona me origjinë lituaneze, greke, shqiptare dhe spanjolle, të cilët dyshohen se janë pjesë e një grupi kriminal që merrej me kultivimin dhe shitjen e lëndëve narkotike.

Arrestimet u kryen si rezultat i finalizimit të operacionit operacionin ‘Dita e Gjelbër’. Policia ka arritur të shkatërrojë katër plantacione me marijuanë dhe të sekuestrojë 485 kg drogë. Operacionet u kryen në tre zona në Castellón, Llíria dhe Burjassot,

Sipas policisë, ndryshe nga grupet e tjera që zgjidhin shtëpi apo zona të pabanuara për të kultivuar marijuanë, grupi në fjalë kishte zgjedhur.

Ndryshe nga grupet e tjera që zgjidhin shtëpi apo zona të pabanuara për të kultivuar marijuanë, grupi në fjalë kishte zgjedhur zona të urbanizuara. Ata bënë investime të konsiderueshme financiare për t’i përshtatur në ambiente të kultivimit të drogës, si dhe ngritën siteme të tëra alarmi dhe sigurie.

Sistemi i kultivimit ishte i brendshëm dhe kishte të gjithë elementët e nevojshëm për të garantuar një korrje të përhershme për shitje të mëvonshme. Plantacionet ishin të pajisura me pajisje komplekse ndriçimi, ajrimi, filtrat e aromës, kohëmatësa për të kontrolluar funksionimin e sistemit si dhe pajisje të posaçme për të matur temperaturën dhe lagështinë.

Të arrestuarve iu sekuestruan dy automjete pa targa, të cilat rezultuan të vjedhura që nga muaji nëntor, një revolver i zbrazët, një armë gjahu, një hanxhar 50 centimetra, sisteme të mbikëqyrjes video infra të kuqe, 189 llamba, 148 sloops, 100 tifozë dhe 22 kondicionerë.

 

Pas