Aktualitet

SPAK mbyll hetimet, çon për gjykim dy ish-anëtarët e Gjykatës Kushtetuese


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:23 - 03/08/21 |
Opi Nion

Prokuroria e Posaçme kundër krimit dhe korrupsionit ka dërguar për gjykim çështjen ndaj dy ish-anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, Bashkim Dedja dhe Fatos Lulo.

Dy gjyqtarët akuzohen për veprën penale të refuzimit për mosdeklarim dhe fshehje, si edhe deklarim të rremë të pasurisë.

Gjykata e Posaçme, nmë prill të këtij viti, sekuestroi disa pasuri te patundshme të dy ish-gjyqtarëve të Kushtetueses dhe një ish-gjyqtari të lartë të shkarkuar nga vetingu.

Sipas SPAK, ish-kreut të Kushtetueses, Bashkim Dedja, iu sekuestrua një apartament, ish-gjyqtarit kushtetues, Fatos Lulo, një dyqan.

Për ligjshmërinë e të njëjtave pasuri, ish-anëtarët e Kushtetueses dhe Gjykatës së Lartë nuk bindën më herët as trupat e vetingut, që i përjashtuan nga sistemi i drejtësisë.

Pas