Politikë

SPAK kërkon ta arrestojë, Pandeli Majko zë vendin e Alqi Ballkos në Kuvend


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:30 - 29/03/22 |
Opi Nion

Alqi Ballko ka dorëzuar mandatin e deputetit pasi SPAK i ka drejtuar Kuvendit kërkesë për të lejuar arrestimin e tij si të përfshirë në çështjen e inceneratorëve.

Për këtë çështje të mërkurën do të mblidhet dhe Komisioni i Mandateve për të vendosur nëse do të lejojë organet të zbatojnë urdhër-arrestin.

Por, kush e merr mandatin e deputetit pas Bllakos?

Kodi Zgjedhor parashikon se në momentin kur një deputet ose anëtar ndërpret mandatin, atëherë ky i fundit i kalon kandidatit që vijon në listën e së njëjtës parti në zonën zgjedhore përkatëse.

“Mandati i ndërprerë i deputetit ose i anëtarit të këshillit të bashkisë i kalon kandidatit vijues të listës së të njëjtës parti politike në zonën zgjedhore përkatëse, përveçse kur plotësimi i vakancës me kandidatin e radhës ul përfaqësimin e gjinisë së nënpërfaqësuar. Në këtë rast plotësimi i vakancës bëhet nga kandidati i parë në listë i gjinisë së nënpërfaqësuar pavarësisht renditjes në listë. Emrat e tjerë të asaj gjinie ngjiten në listë duke marrë renditjen e kandidatit paraardhës të së njëjtës gjini. Ky rregull nuk zbatohet kur emrat e gjinisë përkatëse kanë shteruar”, thuhet në Kodin Zgjedhor.

Në bazë të votave të grumbulluara nga zgjedhjet e 25 Prillit, pas Bllakos, mandati i deputetit i kalon Pandeli Majkos i cili grumbulloi 8.780 vota duke mos thyer dot herësin zgjedhor. Ramës. Arrestimi i Alqi Bllakos do t’i hapte rrugë Pandeli Majkos për të marrë mandatin e deputetit.

Pas