Aktualitet

Situata në Kosovë, Basha: Nuk mund të tolerohen tanket dhe avionët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:35 - 25/09/21 |
Opi Nion

Kreu i PD Lulzim Basha përmes një postimi në rrjetet sociale ka reaguar lidhur me tensioned e fundit në Kosovë. Duke shprehur shqetësim për çështjen, Basha ka kërkuar që Shqipëria si vend anëtar i NATO-s të përdorë mekanizmat diplomatikë për zgjidhjen e situatës.

“Po ndjek me shqetësim situatën e krijuar në veri të Kosovës, pas vendimit të drejtë dhe legjitim të qeverisë për vendosjen e reciprocitetit.

Aktet kriminale të ndodhura në 24 orët e fundit të frymëzuara nga Beogradi zyrtar, synojnë destabilizimin e Kosovës dhe krejt rajonit për interesat politike të Aleksandër Vuçiç.

Shpreh mbështetjen e plotë dhe të fuqishme për qeverinë e Kosovës, institucionet e saj dhe të gjithë faktorin politik të angazhuar në përballimin e kësaj situate.

Detyra e Shqipërisë, edhe si vend anëtar i NATO-s, nuk është të heshtë por të përdorë të gjithë mekanizmat e saj diplomatikë për të ndihmuar në zgjidhjen e kësaj situate. Nuk mund të tolerohen tanket dhe avionët ushtarakë që mësyjnë kufijtë e Kosovës, duke kërcënuar paqen dhe sigurinë e të gjithë rajonit”, shkruan Basha./Opinion.al

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pas