Bota

Situata e koronavirusit në SHBA, Trump përplaset me ekspertët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:58 - 09/07/20 |
el ida

Me mbi 3 milionë të infektuar dhe 132 mijë jetë të humbura, situata me pandeminë e koronavirusit në Shtetet e Bashkuara, nuk duket aspak e mirë.

Virusi të përhapet me ritme tepër të shpejta në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vetëm gjatë të mërkurës, u raportuan më shumë se 58 mijë raste të reja dhe 820 viktima.

Situata kaotike ka sjellë dhe përplasje mes Donald Trump dhe zyrtarëve të shëndetësisë, tensione të cilat deri më tani ishin zhvilluar larg syrit të publikut.

Sipas “CNN”, Trump jo vetëm që nuk i beson apo ndjek këshillat e ekspertëve por as nuk merr pjesë prej muajsh në takimet e Task Forcës së qeverisë së tij, të ngritur për të luftuar pandeminë koronavirus. Madje një prej mbledhjeve të fundit ishte mbajtur jashtë Shtëpisë së Bardhë.

Trump kërkon me ngulm rihapjen e ekonomisë dhe shkollave, teksa Task Forca që pohon se SHBA është e gjunjëzuar nga pandemia./Opinion.al

Pas