Aktualitet

Situata Covid/Meta: Nevojitet strategji e re, neglizhenca do të ketë kosto


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:01 - 06/07/20 |
Al Do

Presidenti Ilir Meta shprehet i shqetësuar për situatën e rënduar të pandemisë në vendin tonë dhe kërkon që të ndërmerret sa më shpejtë një strategji e re më efikase.

Në një status në Facebook, presidenti shpreh ngushëllimet e tij për mjekun Hysni Shkjau që ndërroi jetë nga Covid-19.

Më tej Presidenti Meta bën thirrje për një strategji të re pasi në të kundërt, neglizhenca sipas tij do të ketë kosto të rënda shëndetësore dhe ekonomike

Statusi i plotë i Presidentit Meta

Ndarja nga jeta këtë mëngjes e Dr.Hysni Shkjaut, i cili për 40 vite u shërbeu me përkushtim dhe profesionalizëm qytetarëve të Pukës, është një tjetër humbje e madhe për sistemin tonë shëndetësor. Ngushëllimet më të sinqerta familjes së Dr.Shkjaut, kolegëve dhe mbarë komunitetit pukian!

Ritmet shqetësuese të shtimit të rasteve të qytetarëve të prekur nga COVID-19 dhe të numrit të viktimave, tregojnë se nevojitet urgjentisht një strategji e re, më efikase dhe transparente, për përballimin e pasojave të rënda të kësaj pandemie të rrezikshme, veçanërisht me afrimin e pikut të sezonit turistik.

Çdo neglizhencë e mëtejshme është jo vetëm e papranueshme, por edhe me kosto tepër të rënda për shëndetin dhe ekonominë.

Ndaj përsëris thirrjen e fortë për rëndësinë e rritjes së masave mbrojtëse për të gjithë mjekët, infermierët, sanitarët dhe personelin mbështetës, të cilët janë në vijën e parë të frontit, duke sakrifikuar, deri edhe me jetën e tyre, në mbrojtje të shëndetit të çdo qytetari.

Është tepër i domosdoshëm forcimi i mëtejshëm i bashkëpunimit midis autoriteteve qendrore dhe vendore, me qëllim izolimin e përhapjes së mëtejshme të këtyre rasteve dhe ndërgjegjësimin e qytetarëve për respektimin e të gjitha udhëzimeve të bëra publike. /Opinion.al

Pas