Aktualitet

Si parashikohet moti në javën e parë të gushtitBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:36 - 31/07/22 |
Opi Nion

Java e parë e muajit gusht parashikohet me mot të qëndrueshëm si dhe temperatura të cilat mbeten të larta.

Në këtë mënyrë moti për të gjithë javën parashikohet kryesisht i kthjellët por nuk do të mungojnë edhe alternimet e vranësirave të pakta por hera-herës edhe mesatare.

Në relievet malore në lindje si dhe zonën e jugut vranësirat hera-herës deri të dendura por kalimtare. Sipas SHMU era përgjatë këtyre ditëve do të fryjë me drejtim kryesor nga kuadrati i veriut dhe shpejtësi mesatare 1-5m/s ndërsa në bregdet dhe lugina me rrahje deri në 8-10m/s.

Vlen për tu theksuar se duke filluar nga dita e Mërkurë mbi vendin tonë depërton përsëri një valë e të nxehti me masa ajrore nga Afrika e Veirut si dhe temperatura të cilat parashikohet të presin përsëri vlerat 38 deri në 40°C.

Pas