Bota

Plani i Rusisë për një evakuim të mundshëm të PutinitBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:06 - 31/07/22 |
Opi Nion

Rusia ka një plan evakuimi për Presidentin Vladimir Putin, në rast se ushtria ruse mposhtet në territorin ukrainas dhe nuk përmbushet strategjia e pushtimit të vendit fqinj që filloi shkurtin e kaluar.

Siç raporton “Daily Mail”, përveç triumfit të trupave ukrainase, dy faktorë të tjerë do të ndikonin në këtë evakuim të mundshëm.

Një prej tyre, gjendja shëndetësore e Putinit, e cila ende nuk dihet me saktësi. Ish-bankieri i tij Sergei Pugachev, i cili udhëhoqi fushatën që e solli në pushtet, tha se ka “shumë të ngjarë që Putini të jetë i sëmurë”.

Shkaku tjetër do të ishte klima e opinionit publik në Rusi. Një disfatë në Ukrainë, sipas mediave britanike, mund të shkaktojë një ndryshim të papritur në perceptimin e Putinit në vend. Në këtë kuptim, dy destinacione po konsiderohen për Putinin.

Njëri prej tyre do të ishte Irani, ndërsa tjetri do të ishte Siria. Sa i përket të dytës, Putin ka avantazhin e marrëdhënies së tij të ngushtë me homologun e tij sirian, Bashar al-Assad, të cilin ai e mbështeti në luftën civile siriane të vitit 2015.

Megjithatë, Turqia, një vend anëtar i NATO-s, mund të jetë një pengesë që kjo rrugë e mërgimit të bëhet realitet. Çdo fluturim nga Rusia për në vendin sirian do të kalonte përmes hapësirës ajrore turke dhe nëse leja që aeroplani të fluturonte mbi hapësirën e përmendur refuzohej, opsioni i nisjes për në Siri do të përjashtohej.

Në këtë mënyrë, Irani do të ishte një alternativë më e mundshme në rast evakuimi të Putinit. Kanali Telegram “General SVR” raportoi se si Turqia, ashtu edhe Irani, “do të përfitonin nga mbajtja e Presidentit rus në mërgim, duke e përdorur atë në varësi të situatës, si levë ose si mjet pazari”.

Sa i përket luftës, Donbasi dhe veçanërisht rajoni i Donetskut janë zonat ku përqendrohen të gjitha sulmet mes të dyja palëve. Për momentin nuk ka shenja të qarta për një marrëveshje përfundimtare paqeje midis Rusisë dhe Ukrainës, pavarësisht përparimeve në eksportet e grurit ukrainas nga portet e Detit të Zi, në të cilat mori pjesë Turqia.

Pas