-Shëndeti

Si mund të kuptoni çfarë nuk shkon me shëndetin tuaj, duke parë thonjtë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:02 - 16/10/18 |
b.f

Ndryshimi i ngjyrës apo i përbërjes së thonjve tuaj mund të jetë një shenjë që diçka nuk po funksionon.

Mishrat e fryrë të thonjëve: shpesh është shenjë e një sëmundjeje serioze në lidhje me zemrën dhe mushkëritë, të tilla si , kanceri i mushkërive, sëmundja e zemrës.

Nqs thonjtë tuaj janë të sheshtë: atëhrë kjo është një shenjë që mund të jeni anemikë. I keni parasysh ato si shenja të bardha të cilat krijohen në thonjtë tuaj? Nuk janë shenjë e fatit, kështu na thonin prindërit shpesh, por janë shenja të sëmundjes psoriasis e cila karakterizohet gjithashtu nga rënia e flokëve.

Thonjtë e butë të cilët thyhen ose ndahen janë shenjë e problemeve me tiroidet ose mungesës së vitaminave. Nëse thonjtë tuaj janë të verdhë, zakonisht kjo shkaktohet nga mbajtja e manikyrit për një kohë të gjatë dhe nuk ka arsye për t’u shqetësuar, mbajini një kohë pa i lyer dhe ngjyra e verdhë do të zhduket./Opinion.al

Pas