Kronikë

Shtyu gazetaren, largohet nga detyra efektivi i policisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:24 - 07/11/21 |
Opi Nion

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka bërë me dije se efektivi i policisë që shtyu gazetaren dhe operatorët drejt greminës është larguar nga detyra.

Incidenti ndodhi ditën e djeshme në Qafë Mollë, gjatë operacionit për nxjerrjen e trupit të Rruzhdi Hoxhës.

Po ashtu bëhet me dije se polici do të ndiqet penalisht.

Lidhur me incidentin e ndodhur një ditë më parë me gazetaren Anila Hoxha, dua t’ju informoj se efektivi i policisë është larguar nga detyra. Drejtori i Policisë së Shtetit dhe drejtori i SHÇBA kanë komunikuar menjëherë me gazetaren, si dhe në bazë të kallëzimit të saj efektivi do të ndiqet penalisht.

I kërkoj ndjesë dhe e falënderoj znj. Hoxha, si dhe iu bëj thirrje gjithë qytetarëve që ndeshen me efektivë të tillë policie të mos heshtin, por t’i denoncojnë.

I garantoj se toleranca për këto shfaqje të shëmtuara si ajo e një dite më parë do të jetë zero. Gjej gjithashtu rastin t’u bëj thirrje efektivëve të Policisë së Shtetit të mos ia lejojnë vetes të bien në këtë nivel, që i përjashton ata automatikisht nga radhët e uniformave blu”, njofton ministri./Opinion.al

Pas