Aktualitet

Shqiptarët protestë në Suedi, kërkojnë dorëheqjen e Hashim Thaçit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:09 - 02/09/18 |
b.f

Një grup shqiptarësh në Suedi kanë protestuar mëngjesin e sotëm para ambasadës së Kosovës, duke shprehur qëndrimin e tyre kundër ndryshimit të kufijve.

‘Hashim ik, jo ndarje, dorëheqja nuk mjafton’, – shkruhet në disa nga parullat që ata mbajnënë duar.

Ata janë shprehur të shqetësuar me politikën aktuale në Kosovë dhe siç thonë janë kundër veprimeve të presidentit, Hashim Thaçi dhe kryeministrit, Ramush Haradinaj.

‘Politikat e tyre janë në kundërshtim të plotë me kushtetutën e Republikës së Kosovës’, – thuhet në deklaratën e bashkëatdhetarëve.

Përmes kësaj proteste ata po bëjnë thirrje për shkarkimin e Thaçit, dhe ndërprerjen e idesë për shkëmbim të territoreve etj.

 

 

Pas