Politikë

Shqiptarët në kampet siriane, Çuçi prej dy ditësh në Beirut


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:15 - 25/02/21 |
Opi Nion

Ministri i Brendshëm Blendi Çuçi prej dy ditësh ndodhet në Beirut bashkë me Konsullin e Përgjithshëm të Shqipërisë në Liban, Marc Ghorayeb dhe Drejtorin e Drejtorisë së Antiterrorit në Policinë e Shtetit, Gledis Nano.

Vizita e Çuçit në Beirut zhvillohet në kuadër të riatdhesimit të shtetasve shqiptarë që ndodhen në kampet siriane. Në “Facebook” Çuçi shkruan se është takuar me me drejtorin e përgjitshëm të sigurisë në Liban, Gjeneral Major Abas Ibrahim, të cilin e ka falënderuar për kontributin e tij në riatdhesimin e shqiptarëve.

Postimi

Në vijim të angazhimit të qeverisë shqiptare për riatdhesimin e shtetasve shqiptarë që ndodhen në kampet siriane, prej dy ditësh ndodhem në Beirut. Bashkë me Konsullin e Përgjithshëm të Shqipërisë në Liban, Marc Ghorayeb dhe Drejtorin e Drejtorisë së Antiterrorit në Policinë e Shtetit, Gledis Nano, zhvillova një takim me drejtorin e përgjitshëm të sigurisë në Liban, Gjeneral Major Abas Ibrahim. E falenderova Gjeneralin për gjjthë kontributin e tij të çmueshëm në këtë proces dhe e garantova për vijimin e bashkëpunimit mes dy vendeve tona në çështje të sigurisë dhe sidomos në finalizimin me sukses të këtij operacioni të vështirë në një kohë sa më të shkurtër. Vizita në Beirut është gjithashtu tregues domethënës i këmbënguljes së qeverisë shqiptare për riatdhesimin e shtetasve shqiptarë nga Siria. Do të punojmë me po të njëjtin përkushtim dhe vendosmëri për të finalizuar me sukses edhe këtë operacion ashtu sikundër bëmë radhën e parë./ Opinion.al

Pas