Aktualitet

Shqiptarët këtë vit pinë më shumë alkool dhe kafe


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:27 - 03/09/21 |
Opi Nion

Gjatë 2021 shqiptarët kanë konsumuar më shumë pije alkoolike, kafe dhe pije energjike. Sipas doganave, importi i pijeve alkoolike u rrit me 71% në periudhën Janar-Korrik 2021, në krahasim me 7-mujorin e vitit 2020, ku konsumi shënoi një rënie me 42% për shkak të karantinës totale.

Gjatë vitit 2020, pijet alkoolike ishin produkti që u godit më shumë nga pandemia kjo edhe për shkak të mbylljes së bareve dhe sidomos klubeve të natës. Por ky vit ka sjellë një rritje të konsumit të tyre, edhe në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2019 pasi ka zgjerim me rreth 51%. Prodhimi vendas ishte 445 mijë litra për Janar-Korrik 2021, me rritje 53% me bazë vjetore, por që ende është 18% më i ulët se në 2019-n.

Por sipas Monitor, jo vetëm pijet alkoolike por edhe kafeja dhe pijet energjike kanë pësuar një rritje të ndjeshme gjatë 7-mujorit të këtij viti. Sipas doganave në periudhën Janar-Korrik 2021 u importuan rreth 5 mijë ton kafe me një rritje prej 10% në raport me të njëjtën periudhë të 2020-s.

Importi i pijeve energjike për periudhën Janar-Korrik arriti 9.5 milionë litra, me një rritje prej 37% në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Edhe gjatë 7-mujorit të vitit të mëparshëm, që përkon me periudhën kur vendi ishte në karantinë, sërish konsumi i këtij produkti ishte në rritje, me importet për 7-mujorin që u zgjeruan me 23% në krahasim me vitin normal 2019./ Klan News

Pas