Aktualitet

Shqipëria pjesë e Këshillit të Sigurisë në OKB, Xhaçka takim me Kim


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:07 - 04/06/21 |
Opi Nion

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ka pritur në një takim Ambasadoren e SHBA në Tiranë, Yuri Kim.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë ministrja përmes një postimi në Tëitter pas takimit.

Xhaçka ka theksuar se përgatitjet për KS po vazhdojnë me hapa të shpejtë, teksa e cilësoi këtë si një mundësi historike për diplomacinë shqiptare.

Kujtojmë se ky takim ka ardhur pak para se Olta Xhaçka të udhëtojë drejtë Neë York-ut, ku do të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të  Organizatës së Kombeve të Bashkuara, ku më 11 qershor do të votohet për zgjedhjen e Shqipërisë, si anëtare jo i përhershme e Këshillit të Sigurimit, për periudhën 2022 – 2023.

Zgjedhja në Këshillin e Sigurimit, për herë të parë pas 65 vitesh anëtarësim në OKB, është një sfidë por dhe mundësi për Shqipërinë.

Vendi ynë paraqitet në këto zgjedhje si kandidaturë konsensuale e Grupit të Vendeve të Evropës Lindore dhe e mbështet këtë kandidaturë në 6 prioritetet kryesore:

– Respektimi i të drejtave të gruas, si kontribut për paqe dhe siguri të qëndrueshme;

-Respektimi i të drejtave të njeriut dhe i ligjit ndërkombëtar;

-Lufta kundër ekstremizmit të dhunshëm  dhe terrorizmit;

-Ndryshimet e klimës dhe lidhjet e tyre me rreziqet ndaj sigurisë globale;

-Metodat e punës të Këshillit të Sigurimit./Opinion.al

Pas