Aktualitet

Shqipëria në listën paraprake të vendeve që do lejohen të udhëtojnë në BE


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:08 - 25/06/20 |
Opi Nion

Që prej fillimit të pandemisë COVID-19, masat e para të marra nga shtetet në botë është ndërprerja e udhëtimeve me vendet e tjera të prekura nga virusi.

Ndërkohë, teksa duket se agresiviteti i koronavirusit është ulur, zyrtarët e BE po debatojnë se cilat shtete do të lejohen të rinisin udhëtimet drejt bllokut.

Lista ka nxitur tashmë polemika, pasi u zbulua se SHBA, e prekur më shumë në mbarë botën nga COVID-19 , nuk ishte e përfshirë.

Brazili dhe Rusia gjithashtu besohet të jenë në listën që i ndalohet hyrja për shkak të pandemisë. Ndërkohë, në draftin paraprak janë shfaqur vendet me të cilat do të hapen kufijtë e BE-së, ku përfshihet edhe Shqipëria. Deri më tani nuk ka një datë të saktë të hapjes, por dyshohet se udhëtimet mund të rinisin më 1 korrik.

Lista e shteteve që do të lejohen të hyjnë në BE sipas draftit:

Shqipëria

Vatikani

Monako

Mali i Zi

Andorra

Serbia

Bosnja dhe Hercegovina

Ukraina

Turqia

Kosova

Republika Popullore Demokratike e Koresë

Turkmenistani

Vietnami

Kina

Tajlanda

Mjanmar

Mongolia

Japonia

Koreja e Jugut

Gjeorgjia

Butani

Libani

Indonezia

Uzbekistani

India

Taxhikistani

Kazakistani

Palau

Zelanda e Re

Australia

Dominika

Bahamas

Shën Luçia

Uruguai

Kuba

Gujana

Paraguai

Venezuela

Nikaragua

Kosta Rika

Kanada

Angola

Tunizia

Namibia

Uganda

Mozambiku

Mauritius

Zambia

Etiopia

Moroku

Algjeria

Egjipti

Ruanda./ Opinion.al

Pas