Aktualitet

Shqipëria ka përmbushur kushtet/Borrell:Të qenurit bashkë në këto momente është..


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:30 - 15/03/22 |
Opi Nion

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell  në një konferencë me kryeministrin Rama në Tiranë ka thënë se Shqipëria i ka përmbushur kushtet për çeljen e negociatave të anëtarësimit në Bashkimit Evropian.

Ndër të tjera Borrell tha se do të mbështesë hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE gjatë presidencës franceze.

Unë e di që Shqipëria  e ka treguar qartë se është një ndër partnerët më të afërt të BE, Shqipëria ka konfirmuar angazhimin e saj për sigurinë ndërkombëtare. Dua të falenderoj Shqipërinë si anëtare e OKB, e cila ka qenë bashkëpenëmbajtëse e rezolutës kundër Rusisë që iu bë në arenën ndërkombëtare. Është aleate e jona e NATO-s dhe po ashtu ofruese e sigurisë, ju jam mirënjohës për kontributin për mbrojtjen në botë.  Ne do të vazhdojmë bashkëpunimin për të luftuar kundër dezinformimit dhe unë propozoj të ketë burime të reja për të rritur sigurinë nërajon.

Ne jetojmë në momentet që të qenurit bashkë është më e rëndësishme se më parë. Ju kryeministër keni thënë se nuk na duhen fjalët, por veprat. Ka ardhur koha që të rijetësohet, procesi i integrimit dhe të riintegrohet Ballkani Perëndimor në BE. Shqipëria i ka përmbushur tashmë me kohë të gjitha kushtet për çeljen e negociatave të antarësimit në BE. Unë do të mbështes çeljen e negociateve gjatë presidencës franceze. Jemi të gjithë të angazhuar në këtë këndvështrim. Dëshiroj që t’ju përgëzoj për shpejtësinë e refromave tuaja, sidomos në reformën në drejtësi dhe duhet të vijojnë”-tha Borrell.

 

Pas