Aktualitet

Shpërthimi në Velipojë, drejtori i zjarrfikëses: Ndezën bombolën për kafe


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:33 - 05/07/21 |
Opi Nion

Drejtori i zjarrfikësve Shkodër, Agron Dibra, në një deklaratë për mediat këtë të hënë ka treguar detaje pas ngjarjes së rëndë të ndodhur në Velipojë, ku si pasojë e një shpërthimi u plagosën katër anëtarë të një familjeje.
Ai rrëfen se ngjarja ka ndodhur si pasojë e rrjedhjes së gazit nga një bombol kampingu. Më tej ai thotë se këto bombola janë jashtëzakonisht të rrezikshme dhe nuk duhen përdorur nga qytetarët.

“Informacioni eshte marrë rreth ores 6:50 dhe është dërguar mjeti në Velipojë. Ngjarja ka ardhur nga rrjedhja e gazit, është rrjedhje që në moment në mëngjes kanë dashur që të bejë një kafe dhe ka eksploduar. Gazi ka një specifikë të veçantë se kur është në një ambient të mbyllur nuk arrin me e përceptu se është i hapur. Nga një ambient i jashtëm në një ambient të brendshëm do ta kishte vënë re dikush.
Kur eshte ne mjedis te mbyllur gazin nuk e kupton se ka rrjedhje. Afër zonës së hotelit sezoni fillon më vonë se në ranën e hedhun. Familjarët skanë mundur të japin dëshmi. Pavarësisht apeleve qe kam bërë ato bombola jane jashtezakonisht te rrezikshme sidomos në Velipojë që qëndrojnë me nga 10 muaj pa u përdorur, gominat forcohen dhe kur i merr me i vënë në punë krijojne rrjedhje. Ata përdoren më shumë në ambiente të hapura.
Bombolat e kapingut jane gangrena ose kanceri i pjesës së përdorimit të gazit në ambiente familjare ose në kabina. Nuk duhen perdorur gjithmone. Hoteli ka qenë i ndarë në 2 pjesë, kati i parë i shkëputur nga kati i dytë dhe i 3 me anë të shkallëve. Këta janë bombola të kolauduara. Bombolat e kampingut qe i shohim duke u furnizuar ne karburante eshte rreptesisht e ndaluar. Bombola e kampingut e rrezikshme”, tha ai./Opinion.al

Pas