Rajoni

Shpërndahet parlamenti kroat, pandemia afron kohën e zgjedhjeve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:20 - 19/05/20 |
el ida

Parlamenti kroat u shpërnda dhe do ti mbajë zgjedhjet disa muaj para afatit të parashikuar.

Presidenti i vendit, Zoran Milanoviç do të caktojë datën e re, por sipas mediave datat e mundshme janë 21 qershori, 28 qershori, 5 ose 12 korriku.

Përpara shpërndarjes së parlamentit, votimi ishte caktuar të mbahej në vjeshtë, por kryeministri kërkoi një datë më të afërt pasi u shpreh se i trembet një një vale të dytë të pandemisë koronavirus.

Sipas tij ajo mund të ndodhë në fund të verës, dhe do ta bënte të pamundur për kroatët që të dilnin në votime./Opinion.al

Pas