Sport

Shorti për grupet në “Katar 2022”, si ndahen kombëtaret


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:27 - 01/04/22 |
Opi Nion

Goglat në Doha kanë përcaktuar sfidat e Botërorit “Katar 2022”. Ky kompeticion nis më 21 nëntor 2022 dhe përfundon më 17 dhjetor. Takimi hapës është Katar-Ekuador.

Nga hedhja e shortit janë përcaktuar 8 grupet me nga 4 skuadra. Në raundin e të 16-ve kalojnë ekipet e renditura të parat grup.

GRUPI A: Katari, Holanda, Senegal, Ekuador
GRUPI B: Anglia, SHBA, Iran, (Ukrainë/Skoci/Uells)
GRUPI C: Argjentina, Meksikë, Polonia, Arabia Saudite
GRUPI D: Franca, Danimarka, Tunizia, (Australi/UAE/Peru)

GRUPI E: Spanja, Gjermania, Japonia,  (Zelanda e re/Kosta Rika)
GRUPI F: Belgjika, Kroacia, Maroku, Kanada
GRUPI G: Brazili, Zvicra, Serbia, Kameruni
GRUPI H: Portugalia, Uruguai, Koreja e Jugut, Gana

29 ekipe e kanë siguruar pjesëmarrjen në fazën e grupeve dhe në qershor do të përcaktohen edhe tre ekipe e tjera.

Fituesi i Ukrainë-Skoci do të përballet me Uellsin, për të përcaktuar skuadrën tjetër europian në “Katar 2022”.

Gjithashtu do të zhvillohen edhe “play-off”-et ndërkontinentale, Zelandë e Re-Kosta Rikë, si dhe fituesi i Australi-UAE do të ndeshet me Perunë për një vend në Botëror.

Pas