Bota

Shkon në 15 bilanci i viktimave në pallatin e goditur nga rusët në DonetskBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:36 - 10/07/22 |
Opi Nion

Shumë më e rëndë në humbje njerëzore sesa vlerësimi fillestar ishte goditja në një ndërtesë banimi në Donetsk pas bombardimeve ruse, duke rritur numrin total të viktimave në Ukrainë, pothuajse pesë muaj që nga fillimi i luftës.

Pesëmbëdhjetë trupa u gjetën sot nga rrënojat e një blloku banesash të goditur nga raketat ruse në rajonin e Donetskut, duke shkaktuar shembjen e tij, thanë ekipet e shpëtimit, duke shtuar se 24 persona mbetën të bllokuar nën rrënoja.

Guvernatori Pavlo Kirilenko raportoi në Telegram se greva filloi të shtunën mbrëma kundër qytetit të Chasiv Yar dhe kishte në shënjestër një ndërtesë banimi katërkatëshe.

Gazetarët e AFP-së që mbërritën në vendngjarje panë ndërtesën katërkatëshe të shembur pjesërisht dhe punëtorët e shpëtimit me një buldozer që përpiqeshin të hiqnin mbeturinat.

Sipas saj, 591 civilë janë vrarë dhe 1,548 janë plagosur deri më tani në provincën Donetsk që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt./Opinion.al

 

Pas