Aktualitet

Shkollat 9-vjeçare dhe gjimnazet nisin vitin e ri shkollor më 13 shtator


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:51 - 25/05/21 |
Opi Nion

Nxënësit e shkollave 9-vjeçare dhe gjimnazet do të nisin vitin e ri shkollor më 13 shtator.

Lajmi është bërë i ditur nga Ministria e Arsimit, që publikoi ditën e sotme strukturën e vitit shkollor 2021-2022 për sistemin arsimor parauniversitar. Ndër të tjera në shkresën zyrtare bëhet me dije po ashtu se viti i ri shkollor do të përfundojë më 8 qershor 2022.

Nga ana tjetër, provimet kombëtare për arsimin bazë do të zhvillohen në periudhën 9-30 qershor.

Për gjimnazet, provimet e maturës do të zhvillohen në periudhën 2-30 qershor. Edhe në arsimin profesional, shkolla fillon po më 13 shtator.

Ndërkohë kujtojme së për të gjithë nxënësit por edhe mësuaesit ky vit shkollorë ishte i pazakontë, për shkak të pandemisë së COVID, ku mësimi u zhvillua kryesisht online, ndërsa nuk dihet ende se si do të vijojë procesi i mësimdhënies për sezonin e ri shkollor./Opinion.al

 

Pas