Bota

Shkatërrohet një rrjet ndërkombëtar i krimit kibernetik


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:07 - 16/05/19 |
el ida

Agjencitë amerikane dhe evropiane të rendit deklaruan në një konferencë shtypi në Hagë se kanë shkatërruar një rrjet global të krimit kibernetik. Rrjeti përbëhej nga anëtarë nga Bullgaria, Gjeorgjia, Moldavia dhe Ukraina, të rekrutuar nga forume kriminale të fshehta rusishtfolëse, të cilët kishin përdorur programe kompjuterike me viruse për të vjedhur rreth 100 milionë dollarë nga biznese nga e gjithë bota.

Zyrtarët e cilësuan rrjetin si një organizatë kriminale “shumë të sofistikuar”, ku secili nga anëtarët kishte një rol special.

Ky rrjeti përdori një program me viruse të quajtur “GozNym” për të vjedhur para nga 41 mijë persona, biznese apo institucione financiare, përfshirë këtu biznese të vogla, organizata ndërkombëtare, dhe organizata joqeveritare./Opinion.al

 

Pas