Kronikë

Shkatërrohet grupi i trafikut të drogës në Itali, drejtohej nga 2 shqiptarë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:44 - 09/11/21 |
Opi Nion

Një grup kriminal i përbërë nga shqiptarë dhe italianë është shkatërruar nga policia, pasi akuzohen për trafik të lëndëve narkotike.

Mësohet se në pranga kanë rënë disa persona, pasi operacioni është shtrirë në disa qytete si Emilia-Romagna, Veneto, Piemonte dhe Lombardi.

Gjykata për 5 persona kishte vendosur masën e sigurisë “arrest në burg”, 4 në arrest në shtëpi, ndërsa për një është caktuar masë më e butë, detyrim paraqitje.

Organizata kriminale drejtohej nga dy vëllezër me origjinë shqiptare, të cilët banonin në Holandë.

Policia ka arritur që të sekuestrojë rreth 7.5 kilogramë kokainë, një plantacion kanabisi me 93 bimë, 14 gramë marijuanë dhe mbi 10 mijë Euro cash, që dyshohet se janë fituar nga aktiviteti kirminal. Gjithashtu janë sekuestruar prona, makina dhe llogari bankare.

Hetimet për shkatërrimin e këtij grupi kanë nisur kohë më parë, ku anëtarët e bandës kanë qenë nën përgjim nga autoritetet.

Pas