Kryesore

“Ndërkombëtarizimi i universiteteve”, Rama mbledhje me rektorët në Durrës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:50 - 09/11/21 |
Opi Nion

Mbrëmjen e sotme kryeministri Edi Rama ka qenë i pranishëm në mbledhjen e Komitetit të përbashkët te Politikave te Arsimit të Lartë me rektorët në Universitetin “Aleksandër Moisiu” në Durrës.

Fokusi i mbledhjes ishte ecuria e ndërkombëtarizimit të universiteteve, në kuadër të të cilit janë nënshkruar së fundmi rreth 20 marrëveshje të reja bashkëpunimi dhe janë në proces 30 marrëveshje me universitete ndërkombëtare.

Në këtë takim u diskutua dhe për buxhetin për arsimin e lartë dhe kërkimin shkencor për vitin 2022, hapja e programeve të doktoraturave, si dhe projektet  e reja të kërkimit shkencor./ Opinion.al

Pas