Aktualitet

Shkarkohet nga detyra gjyqtari Luan Daci


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:10 - 09/12/21 |
Opi Nion

Komisioni Disiplinor i KPA vendosi këtë të enjte shkarkimin nga detyra të gjyqtarit të Kolegjit të Posaçëm, Luan Daci.

Daci është dënuar me 6 muaj burgim, por që u pezullua me një 1 vit shërbim prove.

Komisioni Disiplinor çmoi se natyra dhe rrethanat e kryerjes së shkeljes disiplinore për shkak të dënimit për kryerjen e një krimi, e bën gjyqtarin të papërshtatshëm për vijimin e funksionit të tij kushtetues.

Daçi akuzohet për falsifikim dokumentesh. Ai nuk ka treguar shkarkimin nga detyra në ’97, por ka deklaruar në kohën që tentoi dhe arriti të bëhej anëtar i KPA-së, se është larguar me dorëheqje dhe për këtë arsye është cilësuar fajtor.

Pas