Aktualitet

Ambasada Amerikane: Korrupsioni kërcënon sigurinë dhe barazinë ekonomike


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:26 - 09/12/21 |
Opi Nion

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka dhënë një mesazh në ditën Ndërkombëtare kundër Korrupsionit.

Përmes një postimi në faqen zyrtare të “Facebook”, ambasada shkruan se korrupsionin është një kërcënim për sigurinë dhe barazinë ekonomike, si dhe minon sundimin e ligjit dhe zbeh besimin e publikut në institucionet qeveritare.

Korrupsioni kërcënon sigurinë, barazinë ekonomike, minon sundimin e ligjit dhe zbeh besimin e publikut në institucionet qeveritare. Korrupsioni kërcënon të drejtat politike dhe liritë civile në nivel global dhe çon në gërryerjen e demokracisë dhe të drejtave të njeriut. Lufta kundër korrupsionit kërkon më shumë se fjalë, prandaj Shtetet e Bashkuara janë donatori më i madh në botë për mekanizmat kryesorë kundër korrupsionit, për të siguruar që vendet të përmbushin detyrimet e tyre. Në Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, Shtetet e Bashkuara konfirmojnë përkushtimin tonë për t’i mbajtur përgjegjës aktorët e korruptuar. Ne u bëjmë thirrje të gjitha vendeve që t’u përmbahen angazhimeve të tyre për të luftuar korrupsionin”-shkruhet në reagimin e Ambasadës Amerikane.

Pas