Kryesore

Ndryshime në Kodin Penal/Çuçi: Përforcohen kriteret për pajisjen me armë me leje


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:46 - 09/12/21 |
Opi Nion

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi ka informuar se në mbledhjen e Këshillit të Ministrave është vendosur që të përforcohen kriteret për pajisjen me armë me leje.

Sipas Çuçit, ky vendim synon të rrisë sigurinë. Ai gjithashtu bëri me dije se janë parashikuar edhe disa ndryshime në Kodin Penal.

Sot miratuam planin e veprimit 2022-2024 për zbatimin e strategjisë për kontrollin e armëve dhe municioneve si një plan që do mundësojë zbatimin e kësaj strategjie. Siguria prioritet absolut dhe kryeja e krimeve me armë zjarri është një shqetësim dhe kjo strategji synimin të parandalojë posedimin e armëve pa leje në duart e civilëve, parandalimin dhe kontrollin e trafikut të armëve të lehta dhe të vogla dhe disiplinimin më të fortë të licencimit të përdorimit të armëve luftarake dhe atyre të gjahut. Janë  parashikuar shumë masa konkrete, edhe për fenomene të reja sa i takon trafikimit apo prodhimit të armëve dhe kemi parashikuar disa ndryshime në Kodin Penal dhe të kriminalizojmë disa figura të reja të krimit që kanë të bëjnë me trafikimin siç është ajo nëpërmjet kolive postare dhe kemi kriminalizuar përdorimin e pajisjeve që mundësojnë printimin 3D të armëve. Synojmë parandalimin e posedimit të armëve në mënyrë të jashtëligjshme“,-tha Çuçi.

Pas