Bota

SHBA: Rusia i ka kërkuar ndihmë ushtarake Kinës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:13 - 14/03/22 |
Opi Nion

Rusia i ka kërkuar Kinës ndihmë ushtarake për luftën e saj në Ukrainë, tha të dielën një zyrtar i lartë amerikan.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, i tha të dielën CNN se mbështetja e Kinës për Rusinë është një “shqetësim”.

“Ne po vëzhgojmë nga afër për të parë nëse Kina në të vërtetë do të ofrojë ndonjë formë mbështetjeje, mbështetje materiale apo mbështetje ekonomike, për Rusinë. Është një shqetësim i yni. Dhe ne i kemi komunikuar Pekinit se Kina do të përballet me pasoja nëse ndihmon Moskën t’i shmanget sanksioneve të vendosura nga Perëndimi.”, tha Sullivan.

Sullivan tha se SHBA ia ka bërë të qartë Pekinit se do të ketë “absolutisht pasoja” për përpjekjet “në shkallë të gjerë” për t’i dhënë Kremlinit një zgjidhje për sanksionet e SHBA.

“Ne nuk do të lejojmë që kjo të shkojë përpara dhe të lejojmë që Rusia të ketë një rrugë shpëtimi nga këto sanksione ekonomike nga çdo vend kudo në botë,” tha ai. Sullivan do të takohet me homologun e tij kinez Yang Jiechi në Romë të hënën.

Sakaq zëdhënësi i Ambasadës Kineze Liu Pengyu i tha CNN të dielën se nuk kishte dëgjuar për kërkesën e Rusisë.

“Nuk kam dëgjuar kurrë për këtë. Kina është thellësisht e shqetësuar dhe e pikëlluar për situatën në Ukrainë. Ne sinqerisht shpresojmë se situata do të lehtësohet dhe paqja do të kthehet në një datë të hershme,” tha Pengyu.

“Situata aktuale në Ukrainë është me të vërtetë shqetësuese. Duhet të bëhen përpjekje maksimale për të mbështetur Rusinë dhe Ukrainën në çuarjen përpara të negociatave, pavarësisht situatës së vështirë për të prodhuar një rezultat paqësor. Ne mbështesim dhe inkurajojmë të gjitha përpjekjet që janë të favorshme për një zgjidhje paqësore të krizës. Prioriteti i lartë tani është parandalimi i përshkallëzimit të situatës së tensionuar apo edhe dalja jashtë kontrollit. Për këtë ka konsensus midis komunitetit ndërkombëtar, përfshirë palët e interesuara.”

“Kina bën thirrje për të ushtruar përmbajtjen maksimale dhe për të parandaluar një krizë masive humanitare. Kina ka paraqitur një iniciativë për t’iu përgjigjur situatës humanitare në Ukrainë. Kina i ka ofruar Ukrainës ndihmë humanitare dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë”, tha Pengyu.

Shtëpia e Bardhë tha javën e kaluar se Kina po “u përmbahej kërkesave që janë vendosur” lidhur me sanksionet.

“Vlerësimi ynë për momentin është se Kina po i përmbahet kërkesave që janë vendosur, por ne do të vazhdojmë të inkurajojmë çdo vend që të mendojë shumë se çfarë roli dëshiron të luajë në histori”, – tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki gjatë një konference për mediat të mërkurën./Opinion.al

Pas