Aktualitet

SHBA, ja se si nxënësit po trajnohen kundër terrorizmit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:17 - 29/11/15 |
b.f

Vetëm në vitin 2015 shkollat në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kanë parë 45 batare me të shtëna brenda tyre. Kjo ka bërë që mësuesit dhe studentët të përgatiten si të luftojnë kundër agresorëve.

Duke përdorur metoda të përballimit të lartë, një organizata e quajtur “Training Institute ALICE” përgatit mësuesit dhe studentët si të luftojnë me vrasësit me masë.

“Nëse ai person futet në klasë, dhe fëmijët janë aty, dua ti bëj ata që të ndërpresin procesin e mendimit të këtij personi”, thotë inkstruktori Michael Kimball.

Shkollat në të gjithë Amerikën po përgatisin  metoda që përfshijnë përgatitjen fizike për të penguar sulmuesit apo pushtuesit e klasave. Ku mësuesit dhe nxënësit të jenë në gjendje të evakuojnë ose të vendosin barrikada në dyer, të hedhin sende të rënda ose të përballojnë gjuajtësin.

Për më shumë ndiqni videon se si nxënësit dhe mësuesit stërviten në shkolla kundër akteve terroriste.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas