Bota

SHBA heq testin e COVID-19 për udhëtimet ndërkombëtareBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:03 - 13/06/22 |
Opi Nion

SHBA ka hequr testin e COVID-19 për udhëtimet ndërkombëtare. Administrata e Biden-it po heq një nga kërkesat e saj se pasagjerët që udhëtojnë drejt SHBA duhet të rezultojnë negativë për COVID-19 përpara se të hipnin në një fluturim për në Shtetet e Bashkuara. SHBA i ka dhënë fund kështu një një prej masave të pademisë të marra për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve njoftuan të Premten se vendimi do të aplikohet herët në mëngjesin e së dielës. Agjencia shëndetësore tha se do të vazhdojë të monitorojë gjendjen e pandemisë dhe do të rivlerësojë nevojën për një kërkesë testimi nëse situata ndryshon. “Ky hap është i mundur për shkak të përparimit që kemi bërë në luftën tonë kundër COVID-19,” tha Sekretari i Shëndetësisë i SHBA, Xavier Becerra.

Linjat ajrore dhe grupet e turizmit kanë bërë presion mbi administratën për muaj të tërë për të eliminuar kërkesën e testimit, duke thënë se kjo i dekurajon njerëzit të rezervojnë udhëtime ndërkombëtare.

Roger Doë, president i Shoqatës së Udhëtimit të SHBA-së, e quajti heqjen e testimit “një tjetër hap i madh përpara për rimëkëmbjen e udhëtimeve ajrore përbrenda dhe kthimin e udhëtimeve ndërkombëtare në Shtetet e Bashkuara”.

Pas