Bota

SHBA e para në botë për numrin e testimeve por kjo duket se nuk mjafton


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:53 - 27/03/20 |
Al Do

Këtë javë, numri i testeve të koronavirusit në Shtetet e Bashkuara tejkaloi ato në Korenë e Jugut dhe Itali, dy vende që kishin testuar më shumë, sipas Nju Jork Tajms.

Por Shtetet e Bashkuara, të cilat kanë më shumë raste të koronavirusit në botë, vazhdojnë të mbeten mbrapa në testime për frymë, sipas një analize të Projektit të Gjurmimit të COVID. SHBA ka një popullsi shumë më të madhe sesa Koreja e Jugut dhe Italia.

Brenda vendit, ka një ndryshim të jashtëzakonshëm në shkallën e testimit midis shteteve. Kjo sepse protokollet e testimit dhe procedurat e raportimit shpesh janë në diskrecionin e mjekëve individualë të kujdesit parësor dhe departamenteve të shëndetit publik në shtet, qark ose qytet.

Nju Jork ka provuar në mënyrë agresive. Zyrtarët e shëndetësisë atje thonë se një rritje e konsiderueshme në testime ka zbuluar shtrirjen e shpërthimit, veçanërisht në rajonin e Nju Jork Siti, i cili tani është epiqendra e pandemisë së koronavirusit.

Shteti i Uashingtonit, ku rasti i parë i konfirmuar i SHBA u raportua në janar, u përball me një mori vonesash përpara se të fillonin testimet në shkallë të gjerë. Mjekët në shtet përfundimisht filluan testimin për virusin, pa miratimin e qeverisë, dhe zbuluan se ajo tashmë ishte duke u përhapur në vend.

Në Luiziana, ndërsa testimet u rritën, numri i rasteve u rrit. Shteti mund të jetë duke përjetuar ritmin më të shpejtë të rritjes në botë të rasteve të reja, gjë që i atribuohet kryesisht festimeve të Mardi Gras në Nju Orleans.

Ritmi i testimit në Kaliforni kishte mbetur i ulët për disa javë, por duket se është në rritje. Akoma, shteti me dyfishin e popullsinë së Nju Jorkut, ka kryer shumë më pak teste për virusin. Testimi i kufizuar në Kaliforni mund të nënkuptojë se shteti nuk mund të marrë një panoramë të qartë se sa janë të infektuar.

Rreth 65,000 teste të koronavirusit po kryhen mbi amerikanët çdo ditë, një rritje meteorike nga vetëm 10 ditë më parë. Por ekspertët e shëndetit publik thonë se nevojiten rreth 150,000 teste çdo ditë, në mënyrë që pacientët e infektuar të mund të identifikohen dhe izolohen shpejt.

Shtetet e Bashkuara nuk mund të provojnë as të gjithë ata që janë të sëmurë për shkak të mungesës së pajisjeve të testimit dhe pajisjeve mbrojtëse personale për punonjësit e kujdesit shëndetësor.

Të metat e hershme në procesin e testimit po i kushtojnë Shteteve të Bashkuara kohë të vlefshme dhe e ka lënë vendin me axhenda të ndryshme testimi nga lindja në perëndim.

Laboratorët e shëndetit publik në të 50 shtetet dhe Uashington, D.C tani po testojnë për koronavirusin dhe shumë më shumë laboratorë janë duke përfunduar procedurat e verifikimit të përshkruara nga Administrata Federale e Barnave. Por disa shtete po dekurajojnë në mënyrë aktive testimin për këdo që nuk po tregon simptoma, dhe një kërkesë nga një mjek nuk është garanci e një testi, tha presidenti i Akademisë Amerikane të Mjekëve të Familjes për Tajms.

Laboratorët shtetërorë janë duke u përdorur kryesisht për pacientët e identifikuar nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve si përparësi të lartë. Kjo përfshin pacientë të shtruar në spital me simptoma të pajtueshme me koronavirusin; ata mbi 65 vjeç; ato me kushte mjekësore kronike ose sistem imuniteti të kompromentuar; ata që shfaqin simptoma brenda 14 ditëve nga kontakti me një pacient të konfirmuar nga koronavirusi; dhe ata me një histori udhëtimi në Kinë, Itali, Iran apo Korenë e Jugut. /Opinion.al

Pas