Bota

SHBA autorizon terapinë me plazma: Trump, është një vendim historik


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:42 - 24/08/20 |
Opi Nion

Shtëpia e Bardhë kishte njoftuar së fundi se do presidenti Trump do të ndante një lajm shumë të mirë lidhur me koronavirusin. Në një nga konferencë ishte vetë presidenti ai që njoftoi faktin se FDA ka lejuar autorizimin me plazmë në kushte emergjence të personave të prekur nga Covid-19.

Është një njoftim historik, tha Trump duke e cilësuar një terapi të fuqishme.

Trump ka siguruar se ky vendim nuk ka aspak të bëjë me politikën.

Sipas shefit të FDA, Stephen Hahn, terapia është potencialisht premtuese dhe ka bërë të ditur se nuk bëhet fjalë për autorizim tradicional, por për një përhapje në përdorimin e plazmës në trajtimin kundër Covid-19. Më pas presidenti ka bërë apel për personat e shëruar që të dhurojnë gjak./Opinion.al

Pas