Bota

SHBA 200 milion dollarë financim ushtarak për Ukrainën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:10 - 12/03/22 |
Opi Nion

SHBA vijon të mbështesë Ukrainën për të përballuar sulemt ruse. Presidenti Joe Biden ka autorizuar një mbështetje të mëtejshme ushtarake në vlerë prej 200 milionë dollarësh për Ukrainën, ka njoftuar Shtëpia e Bardhë.

Kjo e çon fondin total të SHBA-së që i është dhënë vendit në më shumë se 1.2 miliardë dollarë (920 milion £) që nga fillimi i vitit 2021, tha një zyrtar i administratës Biden.

Financimi, të cilin Biden e ka akorduar përmes Aktit të Ndihmës së Huaj, mund të përdoret për të blerë armë dhe materiale të tjera mbrojtëse nga stoku i departamentit të mbrojtjes së SHBA-së, si dhe edukimin dhe trajnimin ushtarak për të ndihmuar Ukrainën.

Ai do të përfshijë ndihmë të menjëhershme si sisteme anti-blindash, kundërajrore dhe armë të vogla, tha një zyrtar i lartë.

Masa vjen pasi Kongresi Amerikan miratoi 13.6 miliardë dollarë (10.43 miliardë £) ndihmë emergjente për Ukrainën.

Mbështetja ushtarake, duke përfshirë lëshuesit antitank dhe raketat kundërajrore, të ofruara nga SHBA dhe aleatët e tjerë perëndimorë tashmë është përdorur në mënyrë efektive nga trupat ukrainase.

Pas