Aktualitet

‘Sfilonte’në koridoret e Gjykatës Elbasan,KLGJ pezullon Enkeleda Kapedanin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:03 - 07/06/21 |
Opi Nion

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka vendosur ditën e sotme pezullimin nga detyra të Kryetares së Gjykatës së Elbasanit Enkeleda Kapedani.

Bëhet me dije se ky pezullim dot të zgjas deri në përfundim të hetimeve.

Kujtojmë që pak ditë më parë Kapedanit i janë publikuar në rrjeti social ‘Tik -Tok’ disa video të pa përshtatshme nga ana etike duke ecur në korridoret e gjykatës, duke pozuar nga zyra e saj, apo edhe në automjete të shtrenjta.

Ndërkohë gjatë seancës së sotme dëgjimore, Kapedani me argumentin për të mos penguar hetimin e ILD-së njoftoi dorëheqjen nga posti në gjykatën e Elbasanit. Kapedani e nisi fjalën e saj me një ndjesë publike, ndërsa kërkoi nga anëtarët e KLGJ gjykim të drejtë.

Po e nis mbrojtien me një ndjesë të thellë publike. Kam pritur gjatë të dale para jush. Kjo e për shkak të një vendimin të dhene nga unë që me ndjek e përndjek edhe sot. Ju kërkoj ju antarë të më gjykoni gjakftohtë mos lejoni që unë që të sakrifikohem për qëllimë të tjera, po ashtu mos u ndikoni nën presionin e etheve të klikimeve dhe bota e krimit të ndikojne tek vendimi juaj.

A keni ju nje rezultat si është Kapedani si gjyqtare, si profesioniste, si e kam menaxhuar gjykatën, a keni ju dijeni që ka ndryshuar gjykata e Elbasanit. Kam besuar në drejtësinë njerëzore , por më shumë në drejtësinë e ligjit, u bëra kokë turku e atyre që nëpërmjet meje donin që të arrinin qëllimët e tyre. Askujt nga ju si ka ndodh të degjoj këngë me karaktere të ndryshme, nëcilin vend dënohet një gjyqtare, shkarkohet një gjyqtare që i publikohen videot e saj private pyetja është kë kam ‘shkelur unë në kallo’ tha Kapedani e prekur gjatë seancës në KLGJ./Opinion.al

Pas