Kronikë

Sekuestrohen mbi 140 mijë €/ 3 të arrestuar, si i mashtronin bizneset për t’u marrë paraBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:06 - 07/01/23 |
Opi Nion

Policia ka goditur një grup që kryente veprimtarinë kriminale të mashtrimit, me qëllim përfitimin e vlerave monetare.

Në një njoftim për mediat, bëhet me dije se janë arrestuar tre persona nga Shkodra, të cilët u kapën në flagrancë në tentativë për të përfituar nëpërmjet mashtrimit,  në një biznes në Tiranë, shumën prej 130 000 eurosh.

Bëhet fjalë për Jasmin Pepaj, Rezart Pepaj dhe Sherif Kadroviç.

Drejtoria Hetimore kishte siguruar informacione falë inteligjencës informative, se këta persona kryenin veprimtarinë kriminale të mashtrimit, në disa biznese të ndryshme.

Ata prezantoheshin si njerëz të rëndësishëm në strukturat e shtetit, për të përfituar shuma të konsiderueshme parash në euro.

Bazuar në këto informacione, Drejtoria Hetimore në Policinë e Shtetit referoi materialet në Prokurorinë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, e cila regjistroi procedimin penal për veprën penale “Mashtrimi”, kryer në bashkëpunim.

Gjatë kontrolleve të ushtruara në banesat e shtetasve të arrestuar, u gjetën dhe u sekuestruan, në cilësinë e provës materiale, 12 600 euro të tjera, të përfituara nga veprimtaria kriminale e mashtrimit.

Në total, në kuadër të këtij operacioni, u sekuestruan në cilësinë e provës materiale, 142 600 euro.

Në lidhje me këtë rast, nga Drejtoria Hetimore në Policinë e Shtetit, në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, është ngritur një grup i posaçëm hetimor, për thellimin e hetimeve, me qëllim identifikimin dhe kapjen e shtetasve të tjerë të implikuar në këtë veprimtari kriminale.

Pas